Úgy érzed, hogy a vállalkozásod növekszik, a csapatod pedig egyre nehezebben birkózik meg a kihívásokkal? A szervezetfejlesztés nemcsak a nagyvállalatok kiváltsága – mutatjuk, hogyan hozhatsz ki többet a cégedből szervezetfejlesztéssel, és hogyan segíthet ez a hatékonyság és a stabil működés kialakításában!
Képzeld el, hogy egyre több a megrendelésed, a vállalkozásod növekszik, de valami mégsem működik gördülékenyen. A kollégáid túlterheltek, a hatékonyság csökken, a kommunikáció akadozik, és egyre több feladatot görgettek magatok előtt.
Ha ezek közül bármelyik is ismerős számodra, akkor ideje alaposabban ránézned a cégedben kiépült folyamatokra és a szervezetfejlesztésre.
Kicsit olyan ez, mint amikor házat építhetsz. Belevághatsz egyedül is, összefoghatsz a családoddal és a barátokkal, aztán majd csak lesz valahogy.
…Vagy megbízhatsz egy profi generálkivitelezőt, ami ugyan költségesebb, de legalább biztosan nem kell attól tartanod, hogy pár éven belül a fejedre szakad a tető…
Hasonlóak az esélyeid, ha a céged fejlesztéséről van szó. Belefoghatsz egyedül és mehetsz az orrod után, vagy feltűrheted az ingujjadat és hallgathatsz azokra is, akiknek ez a szakterülete. A Systemmindnál pontosan ebben segítünk – hogy ne kelljen feleslegesen kísérletezned, hanem célzott, hatékony módszerekkel fejleszthesd a cégedet.
Ezek lehetnek az előnyei a cégedben a szervezetfejlesztésnek, akár már néhány hét után:
- Egy jól működő rendszerben nincs káosz, és mindig tudod, mi mennyit hoz a konyhára, és mennyit visz.
- Mindenki tudja a feladatát, az egyes részlegek között pedig gördülékenyen zajlik a kommunikáció.
- A munkavállalóid elviszik a hátukon a cég működését, a cégvezető nem az operatív feladatokkal, hanem a vízióval és a stratégiai kérdésekkel foglalkozik.
- Gyorsabban és kisebb veszteségekkel tudsz dönteni, hiszen ismered a kockázatokat. A változásokat pedig hamarabb bevezetitek.
- A különböző területek hatékonyságának növelése automatikusan hozza magával a jobb üzleti eredményeket is. Több profit, boldogabb munkavállalók, szabadabb cégvezető. Mindenki nyer.
De mire kell készülnöd, ha úgy döntesz, hogy gatyába rázod a céges folyamatokat?
A szervezetfejlesztés hosszabb folyamat, és bizony sokszor fájdalmas is. A legtöbb cégvezető számára kőkemény önismereti munkával és gyakran nehéz döntések meghozatalával együtt jár ez a folyamat.
Ha most azt tervezed, hogy a következő időszakban belevágsz, akkor az alábbi lépésekkel előkészítheted a folyamatra a cégedet – és saját magadat is:
1. Helyzetfelmérés – értsd meg, hol tartasz most
Könnyen lehet, hogy cégvezetőként nem látod át a helyzeted komplexitását. Egy-két probléma magára vonhatja a figyelmed, és azt gondolhatod, elég azokat megoldanod – de a tapasztalatok azt mutatják, hogy sokszor csak a felszínt látod, amikor egy-egy akadozó fogaskerékre fogod a gondokat.
Igyekezz mögé menni ezeknek a látványosabb elakadásoknak, hogy megtaláld az összefüggéseket. Nem egyszer láttuk már, hogy a vezető azt hitte, az alacsony hatékonyság a munkatársak motiválatlanságából fakad, de a helyzetelemzés során kiderült, hogy az átláthatatlan folyamatok miatt nem tudták hozni az elvárt tempót a csapattagok.
Ha egy külső szakértővel dolgozol, akkor persze ez a lépés is könnyebb – hiszen sokszor nagyon nehéz friss szemmel ránézni a megszokott dinamikákra. A Systemmindnál ebben a fázisban átvilágítjuk a cégedet nem csak a teljesítmény, de a hatékonyság és az emberi oldal szempontjából is.
Kiderítjük, hogy a vezetők és a munkatársak hogyan látják a szervezet működését, benézünk a számok mögé, és feltérképezzük a valódi elakadásokat.
2. Célok meghatározása – mit szeretnél elérni?
Egy kiskereskedelmi hálózat például azzal keresett meg minket, hogy a vezetők folyamatos túlterheltsége miatt egyre több dolgozó hagyta ott a céget. A cél tehát nemcsak a hatékonyság növelése volt, hanem a munkahelyi elégedettség és a munkatársak megtartásának javítása is.
A célok kitűzésekor fontos, hogy reális és mérhető eredményeket határozz meg. Egy „szeretnénk jobban működni” típusú cél túl általános, míg a „6 hónapon belül 20%-kal csökkenteni akarjuk a belső meetingek számát és javítani a döntéshozatali folyamatokat” már konkrétabb.
Ha velünk dolgozol, rövid- és hosszútávú célkitűzésekre bontjuk a folyamatot, amelyet megvalósítható lépcsőkre osztunk fel. Így nem csak neked, de a munkatársaidnak is elérhetővé válnak, a teljesítésük pedig sikerélménnyel jutalmazza a törekvéseiteket.
3. Stratégia és akcióterv kialakítása
Sokan esnek abba a hibába, hogy nagy lendülettel próbálnak változtatni, de nem áll mögöttük konkrét terv.
Egy ügyfelünk például szerette volna modernizálni a belső kommunikációt, de az új eszközök bevezetése kaotikusan zajlott, mert nem voltak meghatározott felelősök és folyamatok. Egy szakértő segítségével egy ilyen helyzet is sokkal szervezettebben kezelhető
4. Megvalósítás és támogatás
A változások bevezetése mindig kihívásokkal jár. A csapat bevonása, az ellenállások kezelése és folyamatos visszacsatolás nélkül a fejlesztési próbálkozások gyakran kudarcba fulladnak.
Egy tapasztalt szervezetfejlesztő itt is segíthet, hogy a változások valóban beépüljenek a céged mindennapjaiba.
5. Eredmények mérése és utánkövetés
Sokan belekezdenek egy átalakításba, de a végén nem ellenőrzik, hogy valóban sikerült-e elérni a kitűzött célokat, és fenntartani azokat.
A Systemminddal arra is biztosítunk forgatókönyvet, hogy mit csinálj, ha a fejlesztések nem hozzák a várt eredményeket, vagy az első fellendülés után újra ott találod magad a holtponton.
Egyedül vagy szakértővel fejleszd a céged? Mi a különbség?
Az önálló kísérletezés gyakran azzal végződik, hogy az eleinte még a változtatások iránt lelkes vezetőnek kifogy a szuflája. A napi működés fenntartása mellett az újításokkal járó feladatok kevésbé tűnnek fontosnak, ezért elkezdi hátra sorolni őket, amíg teljesen megfeledkezik róluk.
Ezzel szemben, ha szakértőkre bízod a vállalat fejlesztést:
- Segítünk azonosítani a valódi problémákat.
- A világos célkitűzéseket pontos, belátható feladatokra bontjuk.
- Helyetted is támogatjuk a megvalósítást, és segítünk ellenőrizni a beavatkozások sikerét.
Ezt mondják, akik már tudják, milyen velünk dolgozni:
ügyfélvisszajelzés
Ha úgy érzed, hogy a vállalkozásodban elérted a határaidat és szeretnéd, hogy gördülékenyebben működjenek a dolgok, itt az ideje lépned. Ne vesztegesd az idődet félmegoldásokra – kérj segítséget, és hozd ki a legtöbbet a csapatodból és a cégedből!