Amikor azt mondom “HR”, mindenkinek más jut az eszébe. Az X generációsoknak a filodendronokkal telerakott személyzetis iroda a 90-es évekből, a sok kartoték, és néhány bérszámfejtő irodista munkatárs.
Az Y generációsoknak már lehet, hogy a multi cégek sikerre motiváló fali képekkel telerakott irodája ugrik be, és a péntekenként gyümölcsnappal kedveskedő HR menedzser e-mailje, amely értesít, hogy “mehettek a konyhába a banánért”.
A Z generációsoknak talán a felvételi beszélgetések legfrissebb élményei derengenek fel a szó hallatán… Hosszan sorolhatnám, és könnyen lehet, hogy egyik sem fedné le a HR lényegét.
Igen, a bérszámfejtés, a munkavállalókkal kapcsolatos adminisztráció, a HR egyik feladata, ahogyan a toborzás és a kiválasztás is. Azonban a HR tevékenységének jelentősége messze túlmutat ezeken a feladatokon.
A HR munkatársai ugyanolyan főszereplői a cég történetének, mint a konkrét alaptevékenységhez köthető szakmai vezetők. Ha stratégiai fontosságú játékossá akarod tenni a cégedet a piacon, akkor stratégiai fontosságúvá kell tedd a HR vezetődet is a vezetői csapatodban! A HR ugyanis a legfontosabb erőforrással, az EMBERREL foglalkozik.
Jó, de mi van, ha nincs HR-esed a cégednél? Akkor már nem is lehetsz sikeres? Semmi stressz, olvass tovább és nézzünk rá, hogy mire van szükséged ahhoz, hogy akár dedikált szakember nélkül is sikeres HR működésetek legyen. Annyit előre el kell mondjak, hogy ha nincs HR-esed a cégedben, akkor valószínűleg Te magad, a vezető vagy az!
Fejest ugorva a témába, kezdjük a leggyakoribb tévhitek szétoszlatásával.
1. Tévhit: A HR csak papírmunkát végez
Ez az egyik leggyakoribb tévhit. Az adminisztráció, a bérszámfejtés, a munkaszerződések, vagy akár a szabadságok nyilvántartása jelentős, de nem egyetlen feladata a HR-nek. Annyira nem, hogy sok esetben a cégek ezeket a feladatokat már automatizálják, hiszen egy jó vállalatirányítási rendszer két-három gombnyomásra kiköpi, hogy ki, hogy áll szabadsággal, és még a bérszámfejtést is elintézi emberi erő nélkül.
A HR valódi értéke a stratégia alkotásban és a felsővezetés stratégiai támogatásában rejlik. A vállalati kultúra formálása, gondozása, a tehetségek felkarolása, és a munkavállalók megtartása messze túlmutat a csupán papírmunkával pepecselő HR munkatársról alkotott imázson.
2. Tévhit: A HR-es feladata az ügyes bajos problémák megoldása
Gyakori tévedés, hogy a HR csak akkor kerül a képbe, amikor valami probléma adódik, mint például egy konfliktus a munkavállalók között vagy épp egy fegyelmi eljárás. Tény, hogy a HR-nek itt is van szerepe, a fő célja azonban nem a problémamegoldás, hanem olyan környezetet megteremtése, amelyben a problémák megelőzhetők és ahol a munkavállalók motiváltak és elkötelezettek maradnak. Erre a HR-nek rengeteg eszköze van, amelyek a fejlesztés témakörébe tartoznak. A cégkultúra fejlesztése, az értékek gondozása és a rendszeres visszajelzés az érték alapú viselkedésről gyökeresen alakítja át a munkavállalók megélését, és ezzel az eredményeiket is.
3. Tévhit: A HR-nek nincs stratégiai szerepe, csupán támogató csapat
A HR támogat. Ez tény. De nem az alaptevékenységeknek alá rendelve. A HR nem asszisztenciát jelent. Nem véletlen, hogy ez is az egyik leggyakoribb félreértés a témában. Ahogy már említettem, a HR igazi stratégiai főszereplő, tevékenysége kritikus fontosságú a cég életében. A vállalati kultúra, azaz a képviselt értékek és a mindennapi szokások kialakítása, a cég és a munkatársak érdekeinek összehangolása, vagy akár az “employer branding”, a cég a közösség és nem csupán az ügyfelek irányába mutatott hiteles arculatának ápolása épp úgy a HR területhez tartozik, mint egy kulcsfontosságú professzionális mediáció csoportok és osztályok között.
4. Tévhit: A HR-folyamatok bürokratikusak
Gyakori panasz a munkatársak irányából, hogy a HR “útvesztői”-nek csúfolt folyamatok értelmetlenek. Külső szemlélő lehet, hogy nem látja a jelentőségét a folyamatoknak, azonban azok épp a rugalmas és gyors döntéshozatalt támogatják, miközben rengeteg HR baki lehetőségét vágják el, megelőzve akár katasztrofális kiválasztási tévedéseket, vagy komoly vesztességet okozó jogi vitákat.
Persze ez nem mindenhol van így, de azoknál a cégeknél, ahol jól átgondolt, és folyamatosan fejlesztett szentderek, és a rugalmasság lehetőségét ki nem záró, de egyértelműen meghatározott HR folyamatok működnek, az eredmény minden esetben a profitot jelentő forintokban mérhető a különbség. Fontos, hogy erre csak akkor jön rá a cégvezető, ha a folyamatok fejlesztése előtt és után nem hagyja ki a mérést. Erre szolgál a fejlesztéseket megelőző HR audit.
5. Tévhit: A HR-es nem ért a szakmához
A szakmai büszkeség gyakori a cégek életében. Ezzel nem is lenne baj, azonban esetenként megtörténi, hogy saját szakmai értékeinket egy másik, teljesen más területen dolgozó csapathoz mérjük. Hatalmas tévedés lenne beleesni ebbe a csapdába.
A HR területe egy önálló szakma. Nem véletlen, hogy a kisvállalkozások fejlesztése során az egyik prioritást élvező munkakör a megfelelő HR-es alkalmazása. Azok a vezetők, akik figyelmet és energiát fordítanak saját fejlődésükre, hamar ráébrednek, hogy a szakmával, például a gépekkel, eszközökkel, megoldandó feladatokkal jól elboldogulnak, azonban az emberi oldal komoly kihívást jelent számukra. A HR támogató funkciója itt jelenik meg elsőként. Ahhoz, hogy élni tudjunk a HR szakemberek tudásával a csapatban, érdemes felülvizsgálnunk saját szakmai büszkeségünk árnyoldalait. Említettem korábban, hogy nem minden cégnek van dedikált HR munkatársa.
Mit tehetsz Te, szakmai háttérből érkező vezetőként, ha nincs HR vezetőd?
A HR folyamatok jelentősége itt kezd el kidomborodni. Ha vannak folyamataid, a feladat egy része könnyen delegálható egy arra alkalmas munkatársadnak. Bizonyos HR funkciókhoz viszont érdemes igénybe venned külső szakember segítségét. Egy külső szervezetfejlesztő, aki otthon van a témában, tanácsadóként közvetlen támogatást tud nyújtani a teljes HR folyamatod kialakításában, a toborzás-kiválasztás előtti teendőkben, a munkatársak érzelmi állapotának felmérésében, vagy akár a vezetők személyiségében rejlő, láthatatlan erősségek és motivációs kulcsok felismertetésében is. Segítségével állandóan magas szinten tarthatod a csapat és az egyének motivációját is és saját fejlesztendő területeire is ráláthatsz.
A HR-folyamatok valódi szerepe
A HR-folyamatok célja nem csupán a hatékonyság növelése, hanem az emberi kapcsolatok minőségének javítása, a munkavállalók elégedettségének és elkötelezettségének növelése, valamint a vállalati kultúra fejlesztése. A hatékony HR-folyamatok ehhez nem merevek, hanem rugalmasak és adaptálhatóak a változó igényekhez.
Az egyik legfontosabb szempont a HR-folyamatokban azonban az emberi tényező és a személyes kapcsolatok minősége! Mivel a HR nem csupán technikai feladatokat lát el, hanem érzelmi és értékalapú döntéseket is hoz, egy jó HR-es nemcsak azt nézi, hogy valaki megfelel-e a pozíció követelményeinek, hanem azt is, hogy milyen hatással lesz az adott személy a csapatra és a vállalati kultúrára. És most ugrik a majom a vízbe.
A sikeres HR-folyamatok nem feltétlenül múlnak csupán a HR-osztályon!
Ugyanilyen fontos tényező a vezető, akinek az is a feladata, hogy a legjobb HR stratégiát és folyamatokat integrálja a mindennapi működésbe. A HR-folyamatokat nem szabad kizárólag technikai feladatként kezelni. Ez összetett, emberközpontú döntések sorozata, amelyek célja, hogy a cég hosszú távon sikeres és versenyképes maradjon.
Szóval mi a helyzet akkor, ha nincs HR-es a cégednél?
Képzeld el, hogy van egy vállalatod, de nincs külön HR-esed. Mit tennél? Több ügyfelünk is volt már ilyen helyzetben. Mi lett a megoldás? Olyan eszközöket, sablon folyamatokat és segédanyagokat adtunk a kezükbe, amelyekkel rengeteg időt megtakarítottak, miközben a toborzási folyamatot magas szinten tudták tartani. A vezetők így képesek voltak hatékonyan kiválasztani a legjobb jelölteket anélkül, hogy órákat pazaroltak volna el HR-feladatokkal. És mi lett az eredmény? Sikeres, elkötelezett csapatok, amelyek hosszútávon segítették és segítik ma is a cégek növekedését.
Ha tehát nincs HR-es a cégednél, minden bizonnyal súlyos teher nehezedik a vállaidra. A jó hír, hogy nem kell egyedül megbirkóznod a feladattal, a még jobb hír, hogy néhány órán belül teljesen meg is könnyebbülhetsz. A HR tanácsadási csomagunk és a Sikeres Kiválasztás Online Tréningünk kifejezetten azért készült, hogy a vezetők – csúnya szóval élve – átvehessék a HR-funkciókat.
Támogatásunkkal nemcsak a legjobb embereket találhatod meg a cégedbe, de a folyamatokat is gördülékennyé teheted, megspórolva ezzel rengeteg pénzt és felszabadítva sok-sok értékes időt, amit más fontos feladatokra fordíthatsz. Ne feledd, a HR-folyamatok hatékonysága az emberi kapcsolatok minősége és a vezetői kompetenciák alapján értékelendő. Ne vesztegesd az időt! Vedd kézbe a HR-folyamataidat még ma! Lépj szintet vezetőként a Systemmind segítségével, és teremts olyan csapatot, amely motivált, elkötelezett és sikerre éhes.
Kattints ide, hogy többet megtudj a Sikeres Kiválasztás Online Tréningünkről, és ne felejtsd el kihasználni ingyenes szolgáltatásainkat!