„Shit happens”, avagy az alkalmazkodóképesség három titka

Az üzleti világban – akárcsak az élet más területein – egy dolog biztos: a „shit happens” helyzetek elkerülhetetlenek. A nagy kérdés tehát nem az, hogy el tudsz-e ugrani a nehézségek elől, hanem az, hogy hogyan reagálsz rájuk. Lássuk be, a sok „ugra-bugra” előbb-utóbb bokatöréssel végződik, érdemes tehát megtanulni alkalmazkodni.


Mi sem jobb példa erre, mint Steve Jobs, aki úgy nézett szembe a kihívásokkal, hogy szinte senki nem hitt benne. Mit tett? Észlelt, tudomásul vett,
alkalmazkodott, döntött és tádááám, nyert. Mert a sikeres vezetők azok, akik nemcsak szembenéznek a kihívásokkal, hanem irányításuk alá is vonják őket.

Döntéshelyzet vagy szenvedés?

Amikor Steve Jobs 1997-ben visszatért az Apple-höz, a cég a csőd szélén állt. A sztorit mindenki ismeri. A termékvonalakat túlbonyolították, a cég pedig – logikusan – emiatt elveszítette a fókuszt. Jobs azonnal felismerte, hogy radikális döntésekre van szükség a túléléshez. Mit tett? Első lépésként drasztikusan lecsökkentette a termékvonalakat, és arra koncentrált, hogy csak néhány kiemelkedő terméket fejlesszenek. Ez a döntés, bár nem volt népszerű, elengedhetetlen volt ahhoz, hogy az Apple visszatérjen a siker útjára. Ma már tudjuk, hogy akkor ott ez volt a legjobb döntés.

Mit jelent ez a te vállalkozásod számára?

Ha egy helyzetet válságként kezelsz, és felismered, hogy döntési helyzetbe kerültél, akkor lesz lehetőséged változtatni is. Ha viszont az adott szituációt krízisként éled meg, az azt jelenti, hogy a szenvedés mellett tetted le a voksodat.

Úgyhogy a döntés a tiéd: Irányítod a helyzetet (ergo megoldandó válságnak tartod), vagy hagyod, hogy az irányítson téged (és a szenvedésben elmerülsz)? Tudod, ez pont az, amikor a farkas viszi a vadászpuskát.

Fókuszálj a lehetőségekre!

Ahogy a rallyversenyzők is mondják: „Ha nem akarsz a fának menni, a pályát nézd!” Ez a mondat többet jelent, mint ahogyan az elsőre látszik; ez lesz a vezérfonalunk. A túlélés érdekében ugyanis hajlamosak vagyunk mindig minden rosszra felkészülni, amivel nem is lenne akkora gond, ha nem korlátoznánk be ezzel magunkat. De sajnos épp azt tesszük vele. A negatív szemlélet miatt ugyanis energiáinkat az akadályok elkerülésére fordítjuk (ld. „ugra-bugra”), ahelyett, hogy a céljainkra összpontosítanánk.

Már csak az a kérdés, hogy a sok rossz közben hogyan tudunk mégis a napos oldalra koncentrálni? Pont úgy, ahogyan azt Steve Jobs tette: áthelyezte a fókuszt az innovációra és a minőségre, a problémát pedig tényhelyzetként kezelte. Persze tudjuk, hogy a régi megszokásainkból nehéz kitörni, de ha apránként elindulunk a napfény keresésére, menni fog. Érdemes fejben minden nap gyakorolni, például úgy, hogy minden nap megemlítünk 3 dolgot, amiért hálásak vagyunk, 3 lehetőséget, amelyet az adott nap kínál, és kiemelhetjük magunknak a saját értékeinket is.

Ez nemcsak a pozitív gondolkodásunkat és az önmagunkba vetett hitet erősíti, hanem tényleg rávezet bennünket arra, hogy kihívások helyett a lehetőségeket vegyük észre.

Hogyan döntsd el, mi a jó neked?

Az alkalmazkodóképesség harmadik kulcsa, hogy tudatosan vizsgáld meg a helyzeteket. Amikor egy fontos döntés előtt állsz, tedd fel magadnak a kérdést: „Ez most jó nekem, vagy rossz?” Élhetsz a döntési fák módszerével, az előnyök-hátrányok elemzésével, vagy akár a pre-mortem startégiával is*. Természetesen egyik sem kötelező, nagyon sokszor elég csak annyi, hogy hiszünk a belső hangunknak és hallgatunk az intuíciónkra és a kreatív gondolatainkra.

Így biztosan nem leszünk áldozatai a helyzetnek, sokkal inkább aktív irányítói, hiszen az alkalmazkodóképesség nem azt jelenti, hogy passzívan elfogadjuk, ami történik, hanem hogy tudatosan alakítjuk a reakcióinkat és döntéseinket a szituáció függvényében.

Belátható, hogy azok a vezetők, akik képesek alkalmazkodni a változó környezethez, nemcsak túlélnek, hanem sikeressé is válnak. Steve Jobs esete ezt kiválóan illusztrálja. Gyakorold az elfogadást, válaszd a szenvedés helyett a tanulást és a fejlődést, és mindig tartsd szem előtt a napos oldalt. Így nemcsak sikeres, de boldog vezetővé is válhatsz.

Ha úgy érzed, átbeszélnéd ezt a témát velünk, írj nekünk nyugodtan. Kövess bennünket Facebookon és LinkedInen is, ahol időben értesülhetsz legújabb tréningjeinkről, képzéseinkről is.

* A döntési fa egy vizuális eszköz, amely segít a lehetséges döntések és azok következményeinek strukturálásában. A döntési fa segítségével könnyen átlátható, hogy milyen lépések szükségesek, milyen kockázatokkal jár egy-egy folyamat, és mi történhet, ha a dolgok nem a tervek szerint alakulnak. A pre-mortem technika lényege, hogy előre végiggondolod, mi történhet rosszul egy adott projektben. Például elképzeled, hogy új piacra lépsz. Gondold végig, milyen piaci tényezők vagy belső hiányosságok okozhatnak problémát, és hogyan tudod ezeket előre megelőzni. Ez a technika segít felkészülni a legrosszabbra, miközben mégis a sikerre koncentrálsz.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Scroll to Top