Tévhit, hogy a cégek a vállalkozók legnagyobb nehézsége a cégalapítás. A legkomolyabb kihívást a folyamatos fejlődési kényszer adja. Mert azt Hérakleitosz görög filozófus óta tudjuk, hogy a világban csak a változás állandó. Ez pedig maximális felkészültséget kíván – egy cégvezetőtől is.
Az a vezető ugyanis, aki az elkerülhetetlen változást a vállalat javára fordítva folyamatos fejlődést ér el: versenyelőnyre tesz szert. A kérdés csak az, hogy találjunk időt a fejlesztésre – és hogyan menedzseljük? Egyáltalán mi szükséges a sikeres cégfejlesztéshez?
A sikeres fejlesztés titkos összetevője: a jó vezető
Közhelynek hangzik, de igaz. Ahogyan a kielégítő vállalati kultúra, úgy a folytonos, következetes és eredményes fejlődés is elképzelhetetlen volna egy jó vezető nélkül. De ő vajon miről ismerszik meg?
Tartalomjegyzék
7 pontból álló szemléletrendszer, amely a jó vezetőt megkülönbözteti a versenytársaitól
A Piac&Profit egy korábbi cikkében összefoglalja az Enterpreneur magazin által megfogalmazott, 7 pontból álló szemléletrendszert, amely a jó vezetőt megkülönbözteti versenytársaitól:
- Segítik az alkalmazottak fejlődését.
- A munkatársakra egyénekként tekint.
- Mozgásteret biztosít mindenki számára.
- Az inspirációt használja mint fő motivációs eszköz.
- Örömmel végzi a munkáját – és eléri, hogy mások is így tegyenek.
- A sokszínűség erejében hisz.
- A változásra lehetőségként tekint.
Akkor is problémába ütközhet azonban a szervezetfejlesztés, ha a jó vezető adott. Az időhiány ugyanis a legtöbb cég vesszőparipája. Azonban erre is létezik hatékony megoldás.
Hogyan kerítsek időt a szervezetfejlesztésre? (5+1 hiánypótló tipp)
Ráadásul úgy, hogy közben a mindennapi működés zavartalan maradhasson. A legtöbb vállalkozó ott követi el a legnagyobb hibát, hogy túlgondolja az időtakarékosság kérdését. Azt gondolja ugyanis, hogy spórolni az idővel teljesen másképpen kell céges szinten, mint a magánéletben. Ez azonban tévhit. Egy dolog biztos az idővel kapcsolatban: egy nap mindenki számára 24 órából áll.
Az első dolog tehát, amit le kell bontanunk, az az elgondolás, hogy a meglévő időnkből takarékosság útján többet tudunk varázsolni. Ehelyett az igazság az, hogy a munkaóráinkat jelenleg is lefoglaló tevékenységek közül kell kigolyóznunk néhányat, hogy a fontosabb projekteknek – esetünkben például a szervezetfejlesztésnek – is jusson elég idő.
Hadd mutassak neked 5+1 időspóroló tippet, amivel akár órákat is hozzáadhatsz a produktív munkavégzéshez.
- Mérd az időt, és faragd a tevékenységeid listáját. Ha pontosan leméred, hogy mennyi időt töltesz az egyes napi teendőiddel, hamar látod majd, melyek azok, amelyek túl sok időt visznek el ahhoz képest, amennyi profitot hoznak. Ezektől a feladatoktól szabadulj meg, és csinálj helyettük magas hozamot realizáló teendőket.
- Tervezz előre. Ha minden hónap végén készítesz egy a következő hónapra mutató tervezetet, sokkal hatékonyabban dolgozhatsz, hiszen a projektek közti átállás, illetve az annak eldöntésére szánt idő, hogy éppen mi legyen a következő teendő, jelentősen lecsökkennek.
- Foglalkozz kevesebbet az e-mailekkel és egyéb üzenetekkel. Tapasztalatból mondom, hogy a percenkénti képernyőfrissítés és e-mail-fiók-ellenőrzés a legidőrablóbb tevékenységek egyike. Különösen akkor, ha ezekre az üzenetekre mindig válaszolsz is. Azt javaslom, tarts napi 3×15 percet, amikor ezekre az üzenetekre válaszolsz.
- Teremts nyugodt, ingerszegény környezetet. A munkatársak és az ingerdús környezet könnyedén elvonja a figyelmed. A szervezetfejlesztés azonban egész embert kíván, a maximális koncentráció jegyében törekedj az irodád minimalista berendezésére, illetve a csendre.
- Használd a pomodoro-technikát – és mutasd meg munkatársaidnak is. Miután az előre megírt projektterv alapján eldöntöd, mivel foglalkozol éppen, állíts be egy emlékeztetőt, hogy 25 perc múlva 5 perc szünetet tarthass. Ez egy pomodoro. Három pomodoro után tarts egy félórás szünetet. Így az agyadnak mindig van ideje rendezni a sorait, de nem is engedi el annyira az adott feladatot, hogy aztán újra fel kelljen venned a fonalat.
A plusz egy tipp pedig a következő: mozogj minden nap legalább 30 percet. Ez bár időpazarlásnak tűnik, valójában mégis a hatékonyabb időkihasználást segíti, ugyanis a testmozgás csökkenti a stresszt, növeli a kreativitást, hosszútávon pedig megóv minket az olyan egészségügyi problémáktól, amelyek csak hátráltatnának minket a munkavégzésben.
Végül pedig hadd ajánljam figyelmedbe David Allen szavait: „Hatékonyságunkat leginkább azzal tudjuk növelni, ha meghatározzuk az életminőségünket érintő projektjeinket és konkrét teendőinket.”
Remélem, tudtam segíteni a szervezetfejlesztésre szánt idő megtakarításában. Ha te is szeretnél segíteni másoknak, oszd meg ezt a cikket, hogy ők is tanulhassanak belőle.